tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Göç ve Uyum Temalı 2. Uluslararası Göç ve Güvenlik Konferansı Düzenlendi

Göç ve Uyum Temalı 2. Uluslararası Göç ve Güvenlik Konferansı Düzenlendi. Antalya’da bir otelde ‘göç ve uyum’ teması ile düzenlenen 2. Uluslararası Göç ve Güvenlik Konferansı’nda Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak çok önemli açıklamalarda bulundu. Fetö’nün 17-25 Aralık darbe girişiminin öncesinde tüm kurumları işgal etmeye çalıştığını söyleyen Yılmaz Çolak, 17-25 Aralık’tan sonra bu işgali fark ettiklerini ve o gün itibariyle eğitim öğretim alanında büyük bir çalışma içine girdiklerini belirtti. 15 Temmuz’dan sonra teşkilatın büyük bir arınma sürecine girdiğini ve bu arınma sürecinde 22 binin üzerinde ihracın gerçekleştiğini, şuanda da 12 binin üzerinde açıkta personel olduğunu söyleyen Çolak, arınma sırasında herhangi bir zafiyetin yaşanmadığını dile getirdi.

Suriyelilerin Ülkeye Etkisi

Türkiye’nin Suriye’den aldığı göç ile ilgili de konuşan Prof. Dr. Yılmaz Çolak, Türkiye’de 3 milyon göçmenin bulunduğunu söyledi.

Konferansta Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Öğrt. Üyesi Yrd. Doç. Dr. Salih Zeki Haklı da bir sunum gerçekleştirdi ve toplumda Suriyeli göçmenlerle ilgili algıyı ve bunun ne derece gerçek olduğunu öğrenmek için bir araştırma yaptıklarını ve araştırmaya katılanların korkularının ekonomik, asayiş ve sosyokültürel konularda yoğunlaştığının görüldüğünü söyledi. Suriyelilerin işsizliğe bir etkide bulunmadığını söyleyen Salih Zeki Haklı, göçün henüz başlamadığı 2010 ile 2016 yılı kıyaslandığında işsizliğin azaldığını ve Türkiye’deki Suriyelilerin işsizliğe neden olduğu düşüncesinin bilimsel açıdan doğrulanamadığını belirtti.

Sunumların ardından soru-cevap bölümüne geçilen 2. Uluslararası Göç ve Güvenlik Konferansı 14 Ekim’de son bulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir